borówki amerykańskie

Borówki amerykańskie to skarbnica witamin i minerałów

Te małe, ciemnoniebieskie owoce kryją w sobie ogromne pokłady składników odżywczych. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów pomagają w walce ze stresem oksydacyjnym oraz wspomagają układ odpornośc czytaj więcej »

Borówka amerykańska

Właściwości odżywcze borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska to bogata porcja witamin prosto z natury. Ale to nie wszystko! Borówka ta, nietuzinkowa roślina zdobiąca niejeden polski ogród, oferuje o wiele więcej, niż tylko przyjemny smak. Z czytaj więcej »

wiśnie

Efektowna ozdoba ogrodu, czyli drzewo kwitnącej wiśni

Wiśnia piłkowana, popularnie nazywana wiśnią japońską, jest ceniona przede wszystkim ze względu obfite i efektowne kwitnienie. Wiosną drobne kwiaty pokrywają niemal całą koronę drzewa. Ich delikatny czytaj więcej »

Wiśnie

Zdrowotne właściwości wiśni

PodkarpackieSady.pl to internetowy sklep ogrodniczy założony przez podkarpackich szkółkarzy. Ich celem jest wprowadzanie na rynek najwyższej jakości drzewek owocowych i ozdobnych oraz nasion. Dzięki czytaj więcej »

 

Efektowna ozdoba ogrodu, czyli drzewo kwitnącej wiśni

wiśnie

Wiśnia piłkowana, popularnie nazywana wiśnią japońską, jest ceniona przede wszystkim ze względu obfite i efektowne kwitnienie. Wiosną drobne kwiaty pokrywają niemal całą koronę drzewa. Ich delikatny zapach i pastelowy kolor uatrakcyjnią nawet niewielki, przydomowy ogródek. Poznaj odmiany wiśni japońskiej i sprawdź, jak dbać o to dekoracyjne drzewko.

Jakie wymagania ma drzewo kwitnącej wiśni?

Drzewo kwitnącej wiśni najlepiej rośnie na żyznej i przepuszczalnej glebie o odczynie pH obojętnym do zasadowego. Roślina jest dość odporna na przesuszanie, jednak najkorzystniejsza jest umiarkowana wilgotność podłoża. Choć https://wWW.PODKARPACKIESADY.PL/16-czeresnie-i-wisnie wiśnie ozdobne nie należą do szczególnie wymagających roślin, warto pamiętać, że pochodzą z rejonów o cieplejszym klimacie. Młode drzewka warto osłaniać przed nadejściem zimy.

Jak sadzić wiśnię ozdobną?

Najlepszym miejscem na posadzenie wiśni ozdobnej jest słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Najpopularniejsze metody rozmnażania to wykorzystanie sadzonek oraz szczepienie na pniu.

Sadzonki wiśni ozdobnej

Wiśnie japońskie przez pierwsze 8-10 lat mogą być uprawiane w donicy. W gruncie najlepiej roślinę umieścić wiosną lub jesienią. Bezpośrednio po zasadzeniu zadbać o obfite podlewanie, by gleba obkleiła korzenie. W ramach ochrony przed wiatrem warto młode egzemplarze podeprzeć na przynajmniej jednym paliku.

Wiśnia japońska szczepiona na pniu

Drugą metodą rozmnażania wiśni jest szczepienie na pniu. Procedura ta polega na połączeniu pędu szlachetnej odmiany z pniem innego gatunku rośliny. W przypadku wiśni piłkowanej do szczepienia najczęściej wykorzystuje się podkładkę z czereśni ptasiej. Należy jednak pamiętać o usuwaniu odrostów pojawiających się na pniu.

Wiśnia japońska odmiany

Piękne ukwiecenie to jedna z głównych przyczyn popularności, którą cieszy się wiśnia piłkowana. Odmiany różnią się między sobą nie tylko odcieniem kwiatów, ale także kształtem bryły drzewa. Do najciekawszych gatunków należą:

Odmiana Amanogawa — drzewo o kolumnowej formie, co oznacza, że jego korona jest wąska i wydłużona. Efektowne kwiaty tej odmiany są duże i jasnoróżowe. Amanogawa ma błyszczące liście o ciemnozielonym kolorze wiosną i żółtopomarańczowym jesienią. Odmiana Kiku Shidare — drzewo o średniej wysokości, charakteryzujące się zwisającymi gałęziami. Ma dość duże, różowe kwiaty zebrane w pęki.

dobre wiśnie

Odmiana Umbraculifera charakteryzuje się kulistą, gęstą koroną o regularnym kształcie. W kwietniu i maju pojawiają się na niej małe, białe kwiaty. Odmiana Pendula Śnieżna jest drzewem o wąskiej koronie i zwieszonych pędach.

Odmiana Kanzan — proste, skierowane do góry gałęzie tworzą stożkowatą koronę. Intensywnie różowe kwiaty tej odmiany zwisają na długich szypułkach. Odmiana Royal Burgundy zawdzięcza swoją nazwę pięknym, purpuroworóżowym kwiatom. Odmiana Kojou No Mai to miniaturowe drzewko o charakterystycznych, zygzakowatych pędach. Odmiana Pink Perfection wyróżnia się wyjątkowo ozdobnymi, różowymi kwiatami. Wiśnia Kosmata ma białoróżowe, pachnące kwiaty. Obficie rodzi jadalne owoce.